Zapojte svého psího parťáka do svých koníčků

Pokud máte doma pejska středního či většího plemene, a přitom rádi provozujete turistiku, jezdíte na kole či na běžkách, máte šanci v něm objevit schopného pomocníka. Psi totiž mají v sobě vrozenou touhu pomáhat svým páníčkům. Jen ji je třeba v nich probudit a usměrnit. Pokud se vám to povede, získáte nového parťáka při vašich aktivitách na horách a v přírodě vůbec.

Čím začít? Opatřete si co nejvíce informací, napojte se na stejně orientované lidi. Na sociálních sítích jich naleznete dost. Nechte si poradit od odborníků. Vybavte sebe i psa kvalitním vybavením. A čemu se tedy můžete začít věnovat?
závody v psích spřežení

Dog trekking

Pes má postroj, vy máte kolem pasu bederní popruh. Vzájemně jste spojeni vodítkem s amortizérem. Tyto vymoženosti vám i psovi zajistí pohodlný pohyb. Vás ani psa nic netlačí. Amortizér ve vodítku utlumí nesrovnalosti v rychlosti pohybu psa a vás. Pokud psa správně naučíte tahat bude vaším významným pomocníkem ve stoupáních.
pes v horách

Dog skijering (běžky)

Princip je totožný jako při Dog trekkingu. Jen se kloužete po sněhu na běžkách. U této disciplíny je však již dobré naučit psa povelům pro změnu směru pochodu. Je dobré využívat povely, které používají musheři (sportovci se psími spřeženími) po celém světě. Základními povely jsou „Ho“ – je povel pro odbočení doleva. „Dží“ – doprava. To že pejsek ovládá tyto povely oceníte v situacích, kdy budete muset ve velké rychlosti na běžkách zatočit.

Dog bikering (kolo)

Při jízdě na kole taženém psem či až dvěma psy nebudete k psům připoutáni vy, ale přímo kolo. Vodítko můžete upoutat přímo pod řídítka. Je dobré použít speciální vodící tyč či pružinu, která zajistí že se uvolněné vodítko tak lehce nezamotá do předního kola. Při Dog bikeringu je už bezpodmínečně nutné, aby pes (psi), znali směrové povely. Vše totiž probíhá ve velkých rychlostech. Zejména po startu jsou schopni vyvinout překvapivě vysokou rychlost.
psí spřežení

Při všech disciplínách se naučte neustále pozorovat řeč těla psa. Velice rychle zjistíte, jak dobře je čitelný. Změna polohy ocasu, uší, naježení srsti. Nebo také lehké strnutí hlavy. Tím vším vám dává pes najevo že se něco děje. Reaguje na možnou přítomnost zvěře, dalších lidi, nebo chce upozornit na něco co se mu nezdá. Buďte ostražití. Je dobré tyto signály co nejdříve rozklíčovat. Třeba vám ten váš pes dává najevo že j nejvyšší čas brzdit.