Dodáváme na trh farmářská jablka


Farmáři jsou v naší zemi vítáni a o jejich výrobky je obrovský zájem. Prodávají své výpěstky v tržnicích a mimo jiné je rozváží po obcích a městech. Prodej probíhá zejména v období sklizně, ale některé komodity lze i dlouhodobě skladovat a nabízet je i v jiných termínech. Farmáři se kromě obvyklých zemědělských činností potýkají i s některými obtížemi, například v průběhu transportu plodin na trh přepravní dodávkou.

Může to probíhat tak, že naloží na sebe několik dřevěných přepravek, naplněných jablky, hruškami, švestkami, cibulí a červenou řepou, uzavřou nákladový prostor, rozjedou se a v první ostré zatáčce musí zastavit kvůli podezřelému hluku v zadní části vozidla. Když otevřou zadní dveře, vysypou se na silnici rozkutálená jablka a hrušky, a vše je pobité a odřené. Dřevěné bedýnky zareagovaly na ostrou zatáčku po svém a převrátily se.

sklizeň jablek

Rozumnější je těmto událostem předcházet a namísto bedýnek ze dřeva používat stohovatelné boxy. Vyskládáte je na sebe ve více řadách a hlavně drží na sobě i při rychlé jízdě napříč zatáčkami. Plastové bedny jsou opatřeny zářezy, a ty se postarají o stabilitu celého nákladu. Není třeba zbytečně riskovat a přijít tak o velkou část úrody jen pro to, že nemáte pořádné skladovací bedny.

hroznové víno v přepravce

Lépe to vypadá

Když přijedete do tržnice nebo na náměstí v obci, kde rozložíte svůj prodejní stánek, a vyprostíte z auta plastové přepravky s jablky a švestkami, z nichž jedna bude červené barvy a druhá modrá, a obě budou čisté a umyté, bude to vypadat profesionálně a zákazníci nebudou váhat u vás nakupovat. Jestliže ale dáte přednost bedýnkám ze dřeva, navíc zašpiněným od prachu, což bývá docela časté, bude to spíše kohokoli odrazovat. Dřevo také rádo nasákne vodou nebo dokonce mastnotou, olejem a šmírem, a to pak vypadá, jako kdybyste měli v bedýnkách původně demontovaný motor z auta, a teprve pak do nich ukládali ovoce.