Jak si usnadnit rodinné cestování

Jízda autem, vlakem nebo autobusem na delší vzdálenosti, obzvláště s dětmi se může někdy proměnit v nepříjemnou záležitost. Taková dlouhá jízda totiž dokáže pěkně nudit, kdy jsou pak pasažéři nevrlí, roztěkaní, nervózní a mrzutí, což se pak může odrazit i na psychice řidiče.

rodina u řeky

Pokud řídíte auto, ve kterém vezete někam vaše ratolestí a čeká vás delší cesta než 1 hodina, nezapomínejte na pravidelné přestávky, kdy se můžete všichni protáhnout, nadýchat čerstvého vzduchu a ti nejmenší trochu rozptýlit, třeba pohybem nebo také změnou prostředí. Počítejte s tím, že děti nevydrží v klidu sedět po dobu delšího časového úseku. Bude to je chtít nějak zabavit.
dítě na kufru

Už dopředu se děsíte toho, že vás čeká delší trasa s vašimi ratolestmi? Ať už jde o jízdu čímkoliv, vždy si ji můžete společně nějak zpříjemnit. Pokud je to možné, volte takový dopravní prostředek, který je pro všechny co nejpříjemnější a jízda, pokud možno co nejkratší. Obzvláště děti milují jízdu vlakem, kdy mohou pozorovat ubíhající krajinu z okénka a je to pro ně takové malé dobrodružství.

Nepodceňte přípravu a na jízdu jakýmkoliv dopravním prostředkem s vašimi ratolestmi se dopředu dostatečně a důsledně připravte, obzvláště u těch nejmenších. Ty nejmenší pak můžete zabavit různými hračkami, pouštěním pohádek nebo písničkami, křupkami, nakrájeným ovocem atd. Po cestě můžete také vašim dětem něco vyprávět, třeba co vás čeká na konci cesty, pohádku, říkanky a podobně.
cestování s dětmi

Obtížnější to pak může být s těmi většími, kteří se mohou začít velice brzy nudit. Ty si pak s sebou nesmí zapomenout něco oblíbeného, čím se zabaví, například knížku, mobil, hudbu do sluchátek apod.

Vždy se snažte si vaši jízdu jakýmkoliv dopravním prostředkem vám i vašim dětem maximálně zpříjemnit. Pokud řídíte, základem je to, abyste byli dokonale odpočatí. Díky přípravě a pravidelnému odpočinku a přestávkám se tak jakákoliv jízda může stát příjemným zážitkem.