Nová ruská vesmírná loď má problém

Nejprve musíme jen stručně nakouknout do historie. Již v roce tisíc devět set šedesát dva vznikla myšlenka letu kolem Měsíce, a tak se zrodil program Sojuz. To je označení řady sovětských a ruských pilotovaných transportních kosmických lodí. Je jich celá řada a nelze je vyjmenovat v rámci článku. Tato řada byla ukončena, a Rusové postavili novou loď, která se jmenuje Federace.

sojuz kosmická loď

V podstatě jde jen o pokračování původní řady, jen je vše modernější, přesnější a hlavně bezpečnější. Tato loď se již testovala, ale pod poněkud složitým oficiálním názvem PTK NP (pilotovaná dopravní loď nové generace). Proč to „P“ na konci ruské zkratky? Vysvětlíme si ji celou. Rusky je to „Pilotovanyj Transportnyj Korabľ Novogo Pokolenja“.

Tato novinka má mít dvojnásobnou životnost oproti starým Sojuzům a měla by být schopna obletu Měsíce. Ale pozor. Málokde se dočtete o problémech a potížích, které zde jsou. Jedním ze serveru, které se o tom zmiňují je arstechnica. Zde se píše, že by mohlo dojít k problémům při případném přerušení startu. Také se to zde stručně rozebírá. Ruská Gazeta je sdílnější. Povězme si stručně, oč jde.

Ač přesná technika, selhat může cokoli. Pak přichází scénář tak zvaného přerušeného startu. V tom případě by ovšem Federace spadla do Tichého oceánu. Říkáte si no a? Problém je v tom, že by to bylo asi kolem šesti set kilometrů od místa startu no a v těchto místech neoperují žádné ruské lodě.

Toto bylo sděleno přímo vedoucím, panem Igorem Verchovským. Prostě by se žádná námořní loď k vesmírnému plavidlu nedostala v přijatelném čase. Což je ovšem problém.
letící raketa

Verchovskij má ovšem řešení, ve kterém navrhuje použít WIG. Pokud nevíte, o co jde, tak vězte, že je to zkratka anglického Wing in Ground. Což je něco mezi lodí a letadlem. Spíše se to dá přirovnat i ke vznášedlu. A dosahuje to opravdu velkých rychlostí. Bude to stačit?