U sedacích vaků a pytlů je důležitá hlavně výplň

Pravda je uvnitř – možná to dobře znáte, pečlivě jste vybírali v regálu mezi jablky a do jednoho zakoupeného jste se doma zakousli. Navenek krásná slupka, uvnitř hniloba a plíseň. Zkrátka krásný obal nemusí vždy signalizovat pravdu, která se ukrývá uvnitř. Toto pravidlo platí jak pro ovoce, tak i pro lidskou duši, anebo třeba pro sedací vaky a pytle.

sedací vaky

Rozhoduje vnitřek

Pro tento typ výrobků je rozhodující zejména vnitřek. Obal zpravidla nepozbývá potřebných kvalit, zvláště je-li ušit dvojitým švem, ale naopak výplň může rozhodnout o tom, jak dlouho a jak dobře se vám bude sedět.
Polystyrenové kuličky EPS – pro tyto účely se vyrábí speciální tvrzené kuličky, jejichž pevnostní limit přesahuje běžný drcený polystyren. Rozhoduje také jejich množství a velikost. Pokud jsou příliš velké, bude sice příjemné posezení, ale budou mít tendenci rychleji se zdeformovat a zmenšit objem – slehnout. Můžete se také poohlédnout po výrobcích, které jsou opatřeny otvorem pro výměnu a doplňování výplní a rozhodně se vyplatí po určité době kuličky obnovit. Výplně nejsou drahé a rodinný rozpočet to nijak nezatíží.
Drcený polystyren – tomu se raději vyhýbejte, neboť nesplňuje aspekty zdravého sezení. Po několika týdnech zmenší svůj objem, posezení je nepříjemné a tvrdé a v drti se zadržuje mnoho prachu, což je pohromou zejména pro alergiky.

Jakou velikost

Trh je zásoben mnoha typy od nejmenších pytlů pro děti, podnožek, taburetů a vaků pro domácí mazlíčky až po obří kusy pro dva dospělé. Nejčastěji jde o rozměry, z nichž alespoň jeden přesahuje 140 cm – tyto jsou ideální pro pohodlné posezení dospělé osoby, kdy máte zajištěnou i podpěru hlavy. Větší sedáky s rozměrem 180 cm na délku mohou posloužit i pro pohodlné spaní.

žena při posezení

Materiál potahu

Může to být polyester, který je velmi pevný a odolný, nebo nylon, na němž se dobře sedí a dobře odvádí pot. Polyester a nylon jsou nejodolnější materiály, které se i dobře udržují v čistotě. Velmi příjemné na omak jsou Manchester a bavlna, ale snadno se zašpiní a hůře čistí.