Proč se spokojit s málem?

Jakmile se přiblíží doba konce fixace, je ta správná doba uvažovat o refinancování. Mnoho lidí při uzavírání hypotéky žije v mylné víře, že sehnala úvěr s tou nejlepší úrokovou sazbou a za nejlepších podmínek. Uteče pár let a všechno může být jinak. Najednou se v záplavě nabídek nových, stávající hypoteční úvěr stává nevýhodným.

Přibližně tři měsíce před koncem pevně stanovené úrokové sazby vás stávající věřitel obeznámí s novými podmínkami, které budou plynout ze započnutí dalšího fixního období. V takovém případě se nabízí dvě možnosti. Buď budete nadále splácet stávající úvěr danému věřiteli, nebo vás zaujme nabídka od nového a rozhodnete se stávající úvěr refinancovat. Ještě než se do takové akce rozhodnete jít, zkuste vyjednat podmínky se stávajícím poskytovatelem. Refinancování se vyplatí hlavně v případech, kdy jiné banky nabízí výrazně výhodnější úrokovou sazbu nebo zvýhodnění dalších finančních produktů a služeb. Řada Čechů se však stále refinancování obává a to hlavně z důvodu nejrůznějších mýtů a polopravd, které kolem refinancování kolují. I nadále tak zůstávají u stejného věřitele, i když ve výsledku zaplatí daleko více než by museli.

podání rukou

Bez souhlasu aktuálního věřitele nelze refinancovat

Refinancování je ve zkratce předčasné splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým od jiného poskytovatele. Pokud se tedy z jakéhokoliv důvodu rozhodnete pro refinancování hypotéky, rozhodně k tomu nepotřebujete souhlas věřitele. Postačí obeznámení o refinancování přibližně měsíc předem.

uzavírání smlouvy

Vysoké penále za předčasné splacení

Pokud je vaše hypotéka právě v době fixace, předčasné splacení takového úvěru je pro dlužníka bez žádných sankcí a poplatků. Není se však potřeba obávat, že si banka naúčtuje například ušlý zisk nebo úroky plynoucí z předčasného splacení.

Refinancování jen na konci fixace

Zákon jasně dokládá, že hypoteční úvěr je možné splatit kdykoliv, tedy i v době, kdy není pevně svázán fixací.