Staňte se pány svého osudu

Zaměstnání v klasickém slova smyslu není pro každého. Mnohdy i člověk pracovitý a ambiciózní odmítá pracovat v nepříznivých podmínkách za plat, který se vůbec nevyrovná jeho odvedené práci. Na trhu je sice stále dost volných pracovních míst, bohužel však ne vždy odpovídají naším požadavkům. Práce totiž nemusí být nudná a zdlouhavá činnost pro lidi, kteří se náš neváží. Můžeme pracovat, tvořit, získávat i dávat, aniž bychom mrhali svým potenciálem, nebo podceňovali své skutečné schopnosti. Stačí jen podnikavost, schopnost logického a kreativního myšlení, něco málo zkušeností a špetka štěstí. Co ale musím udělat, abychom se stali majitelem vlastní firmy?

tabule s poznámkami

Vybrat si obor, ve kterém hodláme podnikat

To je základ. Co můžeme světu dát? Možností je mnoho. Podnikání je tak široký pojem, že vyjmenováváním všech eventualit bychom strávili přinejmenším den. Ať už jste šikovní v ruční tvorbě, ovládáte moderní technologie, nebo vám jde například komunikace, je potřeba si stanovit, čím se bude váš podnik zabývat. A poté si to obhájit. Bude to výnosné? Dokážu sehnat klienty? Stojí lidé o něco takového? A co konkurence? Dokážu je překonat? Zní-li odpověď ano, můžete začít.

Vytvořte si plán

Tzv. podnikatelský plán je důležitý. Shrnuje nejen obor podnikání, ale i způsob jak se dostat na trh, předpokládané zisky a výdaje, rozděluje práci mezi případné spolumajitele. Vlastně nám ukazuje, zda má vůbec cenu se do toho pouštět.

firemní porada graf

Počítejte

Založení firmy není zdarma a do začátku budete zkrátka potřebovat peníze. Spočítejte si, kolik by to plus mínus mělo být, připočtěte něco navíc a poté si odpovězte na otázku: „Můžu si to dovolit?“ Pokud ne, svět nekončí. Peníze do začátku můžete sehnat. Ať už podnikatelskou půjčkou, nebo za pomoci investorů. V těchto případech však budete muset druhou stranu přesvědčit, že se jim to vyplatí a vaše firma nezkrachuje dřív, než vůbec začne.

Vyřiďte formality

Máte-li plán i peníze, nastal čas se pustit do obíhání úřadů a papírovaní. V průběhu nejspíš zjistíte, že tento úkol není o nic lehčí než ty předešlé, ale je nutný. Najít si notáře, sídlo pro svoji firmu, vyřídit dokumenty a další náležitosti jako je bankovní účet, datová schránka, účetnictví.

Tento skok se však dá v mnohém zjednodušit, koupíte-li si firmu hotovou, připravenou začít. Například jsou na prodej firmy v Ostravě, jejichž nákup vás vyjde levněji a ušetříte spoustu času.

Trváte-li na založení vlastní firmy a potřebujete jen trošku popostrčit, ukázat směr, nebo vést třeba za ručičku, obraťte se na odborníky, kteří vám s tím rádi pomohou a vyhnete se tak nepříjemným poznámkám otrávených pracovnic na přepážkách úřadů. Jednou z firem zabývající se podnikáním je například Skupina Farkas Česko s.r.o., která poskytuje poradenství i další pomoc v oblasti podnikání již více jak deset let.