Víte, co je hoversurf?

Pokud jste hledali na internetu dříve, než jste začali číst tento článeček, tak již víte, na čem jste. Pro ty, kterým se nechtělo pátrat, toto slovíčko rád vysvětlím.

Tedy, ehm, anglické slovíčko hover lze vyložit jako sekačka. To nám moc nepomohlo, viďte. Zato druhý výklad tohoto slovíčka už nás nasměruje kýženým směrem. Znamená totiž vznášet se na místě. Toho se budeme držet.
drone multicopter

A anglické slovíčko surf snad ani nemusím vysvětlovat. Ano, původně to je vlnobití nebo příboj, my však víme, že surfovat znamená pohybovat se. Lhostejno na čem, zda na windsurfingu na vodě, nebo na ještě nezlomené mořské vlně. Mimochodem i na internetu „surfujete“.

Takže když to spojíme dohromady, druhým slůvkem popřeme to první, totiž na místě, dostane se nám „vznášet se vpřed“. A jsme u toho.

Hoversurf je mini vznášedlo, na kterém se můžeme pohybovat. Surfovat. Ne není to vtip a tyto stroje opravdu existují. Vždyť mají dokonce svůj web.
multicopter s obličejem

Historie tohoto stroje je velmi mladá. Vlastně by se dalo říci, že jde o novorozeně. To už však vážně křičí do světa, že zde je a funguje.

Podstatou tohoto zařízení je dron. Vrtule se točí, stroj zvedají a dalšími vrtulemi se řídí. No, vrtulemi, je to poněkud nepřesné, ale podstata to je. Auto také neřídíte koly, ale volantem.

Rychlosti, které lze dosáhnout zatím nejsou nijak přehnané, ale již nyní (2018) v Dubaji testují tamní policisté stroje, které dosáhnou až sto kilometrů v hodině. Což už je na město dostačující výkon.

Pokud budete chtít svůj hoverbike, což je alternativní název, a řekl bych že přesnější, budete muset zatím do ciziny. Až si jej koupíte, nebudete potřebovat ani pilotní průkaz, ani žádný certifikát na letadlo, protože to hoversurf nepotřebuje. Česky bych to vlastně nazval malý osobní dron.

Zajistí si už balíte věci a chcete jet někam, kde se to dá koupit, a tedy se ptáte, „moclipak“ si za to počítají. Nu, ten, který má krytou kabinu a vypadá už skoro jako auto je zatím k mání za devadesát sedm tisíc dolarů.

Zatím tedy dosti nákladná záležitost, ale našel jsem i levnější a jistě časem bude i tento výrobek cenově dostupný každému člověku.