Váš telefon s Androidem nemusí být tak chráněný, jak si myslíte

Dva známí výzkumníci se jmény Karsten Nohl a Jakob Lell ze společnosti, která nese název Security Research Labs potvrdili na bezpečností konferenci, s názvem Hack in the Box, že špatný přístup výrobců je běžnou záležitostí. Výzkum totiž spočíval v odhalení znepokujících výsledků v zabezpečení platformy mobilních telefonů, které mají Android. Prakticky všichni výrobci lžou při příležitosti o instalaci bezpečnostních balíčků, i když jsou ve skutečnosti jejich zařízení velmi zranitelná. Výzkumníci vypozorovali nedostatky u všech značek, ale poukazují zejména na TLC (Alcatel) a ZTE, které měly opomenuté více než čtyři bezpečnostní prvky. V nastavení telefonu se sice jeví jako nainstalované, ale nikdy nedošlo k jejich aktivaci. Telefony tím pádem zůstaly zranitelné.
chytrý telefon

Na seznamu ale figurují s různým počtem nedostatků i značky jako je Huawei, Samsung, HTC apod. Naproti tomu Google, Sony nebo Wiko jsou hodnoceny nejlépe. I u těchto výrobců ale byly nalezeny modely, které tvrdí, že mají nainstalovány nejmodernější bezpečnostní aktualizace, i když dříve vynechaly jednu nebo dvě aktualizace. Jedná se o problém, který postihuje hlavně prestižní značky a jeho část nespočívá ve výrobcích ale na dodavatelích použitých komponentů.
sluchátka u mobilu

Pokud má zařízení nějaké to slabé místo, pak jsou Samsung či MediaTek nuceni zaintegrovat vylepšení do čipových sad a procesorů Výrobci poté často požadují odstranění zasažených funkcí nebo instalaci pouze těch, kterých se aktualizace týká a to aniž by byl uživatel informován o existenci problémů, které nejsou vyřešeny.
mobil na mapě

Například taková společnost Google deklaruje, že bezpečnostní standardy platí pouze pro telefony, které jsou součástí oficiálního certifikátu programu Android a také nejnovější verze operačního systému Android, který obsahuje prvky, které jsou určeny k ochraně i těch uživatelů, kteří z nějakého důvodu nemají nainstalované bezpečnostní balíčky.