Jsou zoo správná pro zvířata žijící v nich?

Každý z nás navštívil určitě nějakou zoologickou zahradu, ať už byl malý nebo například ji navštěvuje doteď jako oblíbenou rekreační aktivitu. Avšak kolik lidí se opravdu zamyslí nejen nad tím, jak zajímavá zvířata se nachází na těchto místech a vlastně je můžeme vidět na vlastní oči, ale i nad tím, jestli opravdu zde tyto zvířata patří a neškodí jim to. Abychom na tuto otázku, tedy jestli se zvířata v zoologických zahradách cítí špatně, znali odpověď, asi bychom museli neustále dané zvíře na těchto místech sledovat, jestli vypadá šťastně nebo nám to nejlépe říct. To samozřejmě není úplně možné.

Panda červená

Tak jako lidé i na zvířatech přeci jen můžeme sledovat psychickou stránku. Nicméně u lidí to zkrátka jde poznat o něco lépe než u samotných zvířat. O tom, jak se zvířata v zoo cítí, bychom se mohli dohadovat, nicméně asi nejsem zastánce ani jednoho názoru, ale spíš se držím někde mezi. Co se týče ohrožených druhů, či zvířat, které chtějí zachránit, bychom mohli zoo asi vnímat v dobrém světle, s čím asi souhlasím. Zvířat, která jsou ohrožená, je opravdu velká spousta. V tom případě pomoc lidí druh nějakého zvířete zachránit, je velmi pozitivním činem. Některá zvířata dokonce mají opravdu velký výběh na to, aby žili skoro normálně, nicméně jim to může kazit neustálá návštěva lidí.

Zoo

Avšak spousta z nás se asi dokáže shodnout na tom, že zvířata se tady na těchto místech nemají moc šanci cítit se přirozeně a úplně dobře. Sice jim je neustále věnovaná pozornost a lidé, kteří zde pracují, dbají na to, aby měli dostatek jídla i pití, nicméně to jim nedává přirozenost a na spoustě zvířatech už bylo nalezeno mnoho psychických poruch, jako jsou úzkosti a dokonce i deprese. Tak se můžeme dostat na otázku, zdali nejsou tyto zařízení pouhým byznysem, který si chce na těchto zvířatech dobře vydělat. Nicméně to je pouhá otázka a skutečná odpověď úplně neexistuje. Tedy jestli jsou zoo úplně správná pro zvířata v nich? Zřejmě asi ne. Mají je tedy zavřít a zvířata nezachraňovat? Těžko říct.