Jsou fotovoltaické panely spolehlivým zdrojem elektřiny?

Elektřina se dnes stala v civilizovaném světě prakticky nezbytností. Stačí si jen uvědomit, jak špatně by nám bylo bez ledničky. A to ani není řeč o různých přístrojích v nemocnicích, které pacienty často udržují při životě a které také potřebují elektřinu.

Avšak jako za vše, i za ni se platí. Jistě, můžeme se rozhodnout, kterého dodavatele zvolíme, přeci jen, na našem trhu jich je poměrně velké množství. Avšak faktem je, že každý bude chtít za své služby peníze. Cílem každé firmy je koneckonců vydělat co nejvíce peněz, a dodavatelé energií jsou firmy jako každé jiné. Ačkoliv tedy máme možnost volby, koho z nich zvolíme, každý z nich po nás bude chtít peníze.

fotovoltaika1

Nelze se tedy divit, že se lidé snaží najít způsob, jak mohou vyrábět elektřinu sami. A ano, lze koupit generátory, avšak jejich provoz je drahý, nemluvě o jejich ceně samotné. Proto se mnohem více vyplatí odebírat proud od dodavatele.

V posledních letech se však objevil nový, podstatně levnější způsob, jak mohou i soukromé osoby získávat elektrickou energii. Jsou to fotovoltaické panely. Ty je možné namontovat na střechu či na pozemek, ideálně na jižní stranu, kde budou vyrábět elektřinu pomocí slunce.

Lidem se i líbí fakt, že se jedná o obnovitelný zdroj energie. Na rozdíl od spalování uhlí či jiných fosilních paliv zde nevzniká žádný odpad ani zplodiny a neznečišťuje se při tom životní prostředí. Avšak je to skutečně tak výhodný zdroj elektřiny, jak se zdá?

fotovoltaika2

V první řadě je třeba říci, že množství vyrobené energie závisí na tom, kolik přímého slunečního světla na panel dopadne. A to rozhodně není vždy konstantní. Ačkoliv se totiž ukládá do baterie, stejně jednou dojde.

Navíc panely rozhodně nevyrobí tolik elektřiny, aby to zvládlo pokrýt potřeby běžné domácnosti, tedy pokud nemají velkou střešní plochu. Navíc je i u panelů potřeba jejich údržba. Časem se totiž zanesou prachem a jinou špínou a je potřeba je vyčistit, aby pracovaly skutečně naplno.

Je tedy faktem, že se příliš nevyplatí. Možná se někdy vynalezne lepší způsob, avšak fotovoltaika to rozhodně není.