Jihoevropské ministáty – krása a luxus v miniaturním balení

                Přestože jsou maličké, turistický ruch v nich vzkvétá. Ministáty jsou pro cestovatele lákavé již ze samotné podstaty – přeci jen je zajímavé navštívit tak raritně malý kousek země, který přesto vyznává vlastní kulturu, tradice a jeho obyvatelé jsou patřičně hrdí na svou státní příslušnost.
                Pro každého je jistě velmi individuální, jak malý musí být daný stát, aby jej mohl nazývat ministátem, přesto jsou ale v Evropě tak jasné příklady, že v jejich případě není nad čím polemizovat. Jak se ale objevila tato území na dnešní mapě světa? Proč je nespolkl některý ze sousedů na počátku novověku, během první či druhé světové války, kdy hranice Evropy procházely bouřlivým vývojem? Může za to především houževnatost místních lidí, kteří dokázali odolat mocenským zájmům cizích velmocí a postavili se za svou věc. V dnešních dnech mají tyto státečky své kouzlo. A nenabízejí jen genius loci…
itálie vatikán

Andorra

                Tento pyrenejský stát leží v sevření Španělska a Francie. Hlavní devízou místního cestovního ruchu je samozřejmě přítomnost krásných horských středisek, které každoročně přitáhnou na 10 milionů turistů!

Monako

                Knížectví ležící na jihu Francie je synonymem luxusu. Přístavní městský stát je sídlem světových boháčů, mj. i úspěšných sportovců. A to především díky štědrému daňovému systému. Proto ve zdejším přístavu kotví nádherné jachty. Město hostí každoročně populární sérii závodu Formule 1.
saint-pierre sochařství

Vatikán

                Vůbec nejmenší stát světa je zároveň centrem křesťanství. Tvoří jej pouze náměstí Svatopeterské náměstí, bazilika Sv. Petra a přilehlé budovy. Je sídlem papeže. Nachází se zhruba uprostřed hlavního města Itálie Říma.

San Marino

                Leží v Itálii, konkrétně na jejím východě poblíž Rimini. Jde o 5. nejmenší stát světa. Je jednou z nejbohatších zemí světa a to především díky turismu, bankovnictví a dalším vysokým službám.

Malta

                Tento malý skalnatý ostrov jižně od Sicílie nabízí turistům jedno z nejnádhernějších míst pro potápění. Křišťálově čisté moře a subtropický ráz podnebí z něj vytvářejí ideální lokalitu pro letní dovolenou.