Jakého druhu by měl být obkladový kámen

Asi každý z nás chce, aby údržba jeho domu byla co nejsnazší. A pravdou je, že nejvíce nečistot je obvykle ve spodní části stavby – a není divu, koneckonců právě sem dosahuje kouř z automobilů, a zde nejčastěji odvádí svou práci vandalové. Je tedy jen pochopitelné, že právě tuto část je dobré co nejvíce ochránit.

K tomuto účelu se nejčastěji používá obkladový kámen Stone expert, kterým se spodní část domu, obvykle do výše přibližně dvou metrů, obloží. Ale jak nám to může pomoci s údržbou?

obkladkamen1

Tím hlavním přínosem zde je fakt, že se tyto obkladové kameny podstatně snadněji čistí. Navíc jsou i odolnější vůči poškození, než klasická fasáda, i když po čase mohou začít praskat. Pominout pak samozřejmě nemůžeme ani estetickou stránku celé záležitosti. Není tedy divu, že je tak rozšířený.

Ovšem aby fungoval tak, jak má, musí mít určité vlastnosti. V první řadě je potřeba, aby byl dostatečně pevný. Přeci jen, byl by k ničemu, kdyby při nejmenším nárazu praskl. Je proto potřeba hledat takový druh, který je dostatečně odolný.

obkladkamen4

Také musí bez problému zvládat vnější vlivy, především pak déšť a sníh. Ani po namočení nesmí ztratit své vlastnosti. Jistě, v tomto ohledu pomáhá impregnace, avšak i onen kámen sám o sobě by měl být dostatečně voděodolný. Z tohoto důvodu například nelze použít nejrůznější měkké horniny.

V praxi se pak nejlépe osvědčily metamorfované vyvřelé horniny, jako jsou například žula či břidlice. Ty mají potřebné vlastnosti, a zároveň i dostatečně dobře vypadají. Nejsou sice nejlevnější, avšak dokážou plnit svůj úkol dostatečně dobře.

Zmínit pak samozřejmě musíme i způsob přichycení. Přeci jen, je důležité, aby tyto kamenné desky na domě pevně držely, a to po dlouhou dobu. Pokud by snadno spadly, mohlo by lehce dojít k úrazu, a to rozhodně nikdo nechce. Proto i zde je potřeba na to brát ohled. Jen tak budeme s celkovým výsledkem skutečně spokojeni.