Útulná chodba nebo vstupní hala? Žádný problém…

Šedivá a nepříliš lahodící oku…také vám to připomíná vaší chodbu? V takovém případě i u vás slouží chodba jen coby přestupní místnost mezi jednotlivými obyvatelnými místnostmi. Anebo je vaše chodba přesný opak a doslova k nerozeznání od dalších pokojů v domě? Tak jste živým příkladem, že i z chodby se dá vytvořit útulný prostor, který už ve dveřích navodí příjemnou atmosféru. Poradíme vám na co se při její zařizování zaměřit.

inspirativní dekorace

Sice chodba nebude svou útulností nikdy ani vzdáleně připomínat obývací pokoj, ale rozhodně si i tato často nenápadná místnost zaslouží trochu pozornosti. Kdekdo si pod pojmem chodba představí jen jakousi průchozí místnost, u které se dá snadno ušetřit za topení. Ale není tohle chyba? I taková chodba si zaslouží trochu péče, alespoň nepatrné zavlažování, kvalitní vybavení nebo vkusné dekorace.

Osvětlení

zajímavé osvětlení

Osvětlení dokáže do velké míry ovlivnit celkové vnímání prostoru. Nejideálnější je přirozené světlo, pokud tedy máte na chodbě okno nebo alespoň světlík v podobě střešního vývodu, máte z poloviny vyhráno. Pokud ne, světlo můžete do místnosti dostat i rafinovaným způsobem v podobě prostupujícího světla skrz skleněné výplně dveří a v neposlední řadě pak nejrůznějšími závěsnými systémy, lampami nebo bodovým osvětlením. Nezapomínejte ani na osvětlení schodiště, například točité schody vkusně doplní centrální osvětlení umístěné na stropě.

Barevné ladění

Tmavší barvy jsou sice velmi moderní, ale do úzké chodby nejsou tou pravou volbou. Chodbu potřebuje opticky rozšířit a k takovému účelu dobře poslouží světlejší odstíny. Mnoho lidí vsází na univerzální bílou barvu. Přeci jenom ty tam jsou doby, kdy bylo v módě mít každou místnost jinak barevně laděnou. V případě bílé barvy ovšem počítejte s tím, že se na takto světlém podkladu budou velmi dobře vyjímat fleky nebo drobné škrábance.