Rozdíly mezi klasickou a americkou hypotékou

Rozdílů mezi americkou a klasickou hypotéku je celá řada, pojďme si proto připomenout ty nejdůležitější, které vám pomohou se ve změti úvěrových produktů vyznat. Věřte, rozdílů mezi nimi je víc než dost!

Účelovost

Zatímco hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, o který je možné zažádat jen za určitým účelem, americká hypotéka je v tomto pohledu poznání benevolentnější.

Klasický hypoteční úvěr na bydlení, jak už z názvu vyplývá, je určen k realizaci vlastního bydlení. Je svázán řadou pravidel ze strany banky, na druhou stranu nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu. Je možné jím financovat pořízení vlastní nemovitosti, stavbu domu nebo rekonstrukci.

čtení zákona

Americkou hypotéku volí mnoho lidí pro její benevolentnost, neboť se jedná o neúčelový úvěr, který je možné využít na cokoliv – vlastní bydlení, ale také na cestování, studium v zahraničí nebo třeba pořízení vlastního automobilu. Tato benevolentnost je ale do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. A slyšeli jste už o nebankovní americké hypotéce, která je skvělou volbou pro žadatele, kteří v bance při žádosti o hypoteční úvěr neuspěli.

Úroková sazba

stisk ruky

Hypoteční úvěr na bydlení v současné době nabízí jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb na trhu, v současné době se pohybuje kolem 1,5%. Americká hypotéka pak nabízí úrok kolem 3%. Ovšem i přesto se jedná o výhodný úvěr, pokud ho srovnáme s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry, kde se roční úroková sazba pohybuje kolem 11%.

Maximální možná výše sumy k zapůjčení

Zatímco v případě hypotečního úvěru na bydlení je možné žádat za určitých podmínek až o 100% zástavní hodnoty nemovitosti. U americké hypotéky je to jen asi 70%. U obou těchto druhů hypotečních úvěrů je zapotřebí ručit nemovitostí, která v případ nesplácení úvěru může propadnout bance. Zbylou částku je zapotřebí mít našetřeno z vlastních úspor, jinak není možné o hypoteční úvěr požádat.